< wstecz

Podgrzewacze Wody a okres zimowy

 

1. W okresie zimowym dopuszczamy korzystanie z systemu tylko łącznie z zabezpieczeniem w postaci układu sterującego i grzałki elektrycznej.

Z naszych przeprowadzonych badań wynika, że nawet podczas 20-stopniowych mrozów woda w zasobniku nie powinna zamarznąć jeśli kolektor jest systematycznie odśnieżany. W słoneczne zimowe dni zdarzało się, że temperatura wody przekroczyła 60 st. C. Doskonała izolacja zbiornika powoduje, że temperatura wody spada dosyć wolno. Niestety zimą zdarzają się dni, podczas których ilość promieni słonecznych może być niewystarczająca. Krótki dzień, możliwość zasypania śniegiem systemu solarnego lub mocne oszronienie rur próżniowych również ograniczy ilość uzyskanego ciepła. W sytuacji, gdy nie będziemy kontrolować temperatury wody może dojść do zamarznięcia oraz awarii. Aby temu zapobiec wystarczy w zbiorniku zamontować elektroniczny czujnik temperatury. W przypadku niebezpiecznego spadku temperatury włączamy grzałkę elektryczną. Cały proces kontroli oraz ochrony systemu można zautomatyzować poprzez podłączenie odpowiedniego kontrolera.

2. Zalecamy na okres zimowy całkowicie opróżnić układ z wody.

a) W przypadku podgrzewaczy z serii PROECO Solaris-P oraz JNHP (ciśnieniowych):

 

- Całkowicie opróżnić instalację z wody – należy jednak wtedy zdemontować (lub zasłonić) rury próżniowe z rurkami cieplnymi. Pozostawienie rur próżniowych ogrzewających pusty zasobnik może spowodować uszkodzenie izolacji termicznej (wytopienie pianki poliuretanowej).
- Zniwelować ciśnienie panujące w zasobniku oraz opróżnić zasobnik z wody poniżej połowy (do około 1/3 pojemności). W budynku zakręcamy zawory kulowe znajdujące się na zimnej oraz ciepłej wodzie, następnie otwieramy zawór ciśnieniowo-termiczny znajdujący się na zasobniku. Należy jednak systematycznie odśnieżać kolektor słoneczny.

 

b) W przypadku podgrzewaczy z serii PROECO Solaris-L oraz JNYL (bezciśnieniowych):

- Całkowicie opróżnić instalację z wody. Należy wtedy zdemontować również rury próżniowe. Pozostawienie wody w rurach próżniowych może spowodować ich uszkodzenie (lub będzie przyczyną osadzania się w nich kamienia kotłowego).

 

c) W przypadku podgrzewaczy z serii PROECO Solaris-X oraz JNHX (przepływowych z wężownicą):

Zalecamy całkowity demontaż. Jeśli jednak zasobnik musi pozostać w zimie na zewnątrz budynku, to należy np.:
-    Odkręcić króćce przyłączeniowe przy wężownicy a następnie przechylić zasobnik króćcami do dołu. Należy odczekać aż cała woda wypłynie z wężownicy.
-    Przedmuchać sprężonym powietrzem całą wężownicę (np. kompresorem)

Pozostawienie wody w wężownicy miedzianej może spowodować jej uszkodzenie.

 

3.  Nie opróżniać zasobnika z wody przy zamontowanym oraz uruchomionym zabezpieczeniu antyzamrożeniowym w postaci układu sterującego i grzałki elektrycznej. Może to doprowadzić do przepalenia grzałki lub nawet pożaru. Jeśli zasobnik został nawet tylko częściowo opróżniony z wody, została odsłonięta grzałka elektryczna znajdująca się w zasobniku. Bezwzględnie należy odłączyć na stałe zasilanie grzałki el.

 

4. W okresie zimowym należy również zabezpieczyć przed zamarznięciem rury doprowadzające wodę do urządzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku zastosowania rur wykonanych z twardego i kruchego materiału (miedź, żeliwo, stal). Zalecamy stosowanie w tym celu elektrycznych kabli grzewczych. Rury wykonane z tworzyw sztucznych (np. rury PEX) dużo lepiej znoszą sytuacje zamarzania w nich wody.

5. Wszystkie zawory, a w szczególności zawory bezpieczeństwa powinny znajdować się wewnątrz ogrzewanych budynków. Wyjątkiem jest tylko zawór ciśnieniowo-termiczny montowany u góry zasobnika podgrzewacza z serii PROECO Solaris-P oraz JNHP.

Wszelkie awarie spowodowane nie zastosowaniem się użytkownika do naszych zaleceń (znajdujących się również w instrukcjach montażu i eksploatacji urządzeń) mogą skutkować odrzuceniem zgłoszenia gwarancyjnego.

< wstecz