< wstecz

ogrzewanie basenu

 

Po pierwsze: Ważne jest, aby NIE PRZESADZAĆ z temperaturą wody w basenie. Wysoka temperatura wody w basenie może być przyczyną chorób. W podwyższonej temperaturze o wiele szybciej rozwijają się wszelkie drobnoustroje.


Po drugie: Bardzo duże znaczenie mają straty ciepła (np. różnica temperatur pomiędzy wodą a powietrzem, izolacja termiczna basenu od gruntu, powierzchnia basenu itp.). Jeśli temperatura otoczenia będzie wyższa niż temp. wody w basenie, nie będzie strat cieplnych do powietrza. Straty nadal mogą występować do gruntu.

1. Rozwiązanie: wykorzystanie kolektorów bezciśnieniowych wpiętych w obieg pompy filtrującej.
Zalety: najniższy koszt
Wady: Woda jest ogrzewana tylko podczas pracy pompy filtrującej (plus zapas 50l. wody w jednym kolektorze)


Kolektory z serii JNMK w porównaniu do kolektorów JNSC (oraz innych kolektorów różnych producentów opartych o heat-pipe) są wykonane w całości ze stali nierdzewnej. Również wymiennik ciepła w magistrali zbiorczej u góry kolektora jest wewnątrz ze stali nierdzewnej oraz ma większą średnicę przyłączy (1 cal), co umożliwi większy przepływ wody.
Można przez taki kolektor przepuścić bezpośrednio chlorowaną wodę basenową (nie trzeba budować skomplikowanych wymienników ciepła oraz zamkniętych układów pracujących pod ciśnieniem na roztworze glikolu). Z racji tego, że są to kolektory bezciśnieniowe są dużo tańsze od tych z serii JNSC (lub innych modeli kolektorów pozostałych producentów).

Powierzchnia czynna absorbera jednego kolektora JNMK wynosi: 2.48 m2 (moc grzewcza 1,7 - 2,4 kW - oczywiście w zależności od nasłonecznienia)
Aby podgrzać 1 litr wody o jeden stopień potrzeba 4200J, czyli 0.001166666667 kWh.
Basen np. zawiera 10 000 litrów wody (10 m3). Aby ją podgrzać o 1 stopień potrzeba 11,66 kWh.

Jeden kolektor słoneczny JNMK przez cały słoneczny dzień wytworzy około 17 - 23 kWh (czyli podgrzeje wodę w całym basenie o około 1,5 st.C ).
Analogicznie:
- dwa takie kolektory podniosą temperaturę o około 3 st. C.
- dziesięć takich kolektorów podniesie temperaturę o około 15 st. C.
itp.


2. Rozwiązanie: wykorzystanie kolektorów ciśnieniowych (na rurkach heat-pipe) np. z serii JNSC wpiętych w osobny obieg podłączony do wymiennika ciepła w basenie.
Zalety: Kolektory pracują niezależnie od pompy filtrującej.
Wady: Bardzo wysoki koszt sprzętu. Woda w basenie jest ogrzewana tylko podczas pracy pompy obiegowej (bez żadnego dodatkowego bufora)

 

Moc grzewcza kolektorów opartych o rurki heat-pipe (niezależnie czy to będą nasze kolektory z serii JNSC czy kolektory innych producentów) będzie porównywalna z mocą grzewczą kolektorów bezciśnieniowych z serii JNMK. Jednak dużo wyższy koszt zakupu kolektorów, dodatkowej pompy cyrkulacyjnej oraz wymiennika ciepła w basenie sprawia, że takie rozwiązanie jest najmniej opłacalne. Jedyną zaletą takiego rozwiązania może być możliwość pracy takiego układu na roztworze glikolu, który może pozostać w instalacji w okresie zimowym. Przy zastosowaniu kolektorów bezciśnieniowych pracujących na wodzie będzie konieczność opróżniania ich na zimę z wody.


3. Rozwiązanie: wykorzystanie kompaktowych kolektorów bezciśnieniowych z serii Solaris-L oraz JNYL.
Zalety: Koszt niewiele wyższy niż w przypadku zastosowania kolektorów JNMK, spory zapas ciepłej wody, która jest zrzucana do basenu przed kąpielą (co zapobiega stygnięciu)
Wady: Jedyną wadą jest konieczność opróżniania
na zimę kolektorów z wody.

Poza niewiele wyższym kosztem zakupu urządzeń w porównaniu do pierwszego rozwiązania uzyskujemy szereg innych korzyści:
- spory zmagazynowany bufor ciepłej wody, która nie stygnie w ciągu dnia i jest "zrzucana" do basenu przed kąpielą
- układ nie obciąża stale pompy filtracyjnej (kolektory są opróżniane grawitacyjnie, napełniane raz na dobę za pomocą osobnej pompki lub za pomocą pompy filtracyjnej)
Bilans energetyczny (przy zastosowaniu również kolektora słonecznego 20-rurowego) będzie taki sam jak w pierwszym rozwiązaniu, lecz unikniemy niepotrzebnego stygnięcia wody. Można np. podgrzać wodę w basenie w nocy lub z rana (co będzie niemożliwe w przypadku rozwiązania pierwszego lub drugiego).

< wstecz

Back to top