The lowest price of this product in last 30 days was 48.00 PLN.
Product categories
Solar Water heater PROECO HYDRA P-160
PROECO HYDRA P-160
EAN-13: 5902734700353
Compact Pressurized Water Heater PROECO HYDRA P-160
- Solar collector consisting of 17 vacuum tubes
- Insulated water tank with a capacity of 145 liters.
- versatile stainless steel frame
2.276,42 tax excl.
The lowest price of this product in last 30 days was 2,800.00 PLN.
Solar Water Heater PROECO HYDRA P-160 - Pressurized
The device is designed to meet the hot water needs of 2-4 people after the heating season (March - October). The device uses free solar energy. It is an alternative solution to expensive and complex traditional solar systems. The simple construction of the device allows for self-assembly without losing the warranty. The reliability of solar water heaters and their low operating costs guarantee comfort of use and allow for a quick return on investment.
Advantages:
- Comfort of use - hot utility water under pressure. The water in the tank is under constant pressure from the water supply network.
- The heater can be installed in any sunny location. Hot water is pushed to the building by the pressure from the water supply network.
- Tank connections 3/4". Higher pressure - greater comfort of use.
- Easy connection with other existing devices in the DHW installation.
- Heat pipes are used to transfer thermal energy from the collector to the storage tank.
- No water in the vacuum tube. Simple replacement in case of damage.
- No ventilation tube. Better insulation - lower heat losses.
Heater Features:
| Water tank | cap. 161 liters, stainless steel SUS 304 |
| Number of vacuum tubes | 17 pcs |
| Vacuum tube size | 58mm/1500mm |
| Heat-Pipe application | YES |
| Absorber type | Triple-layer CU/SS-ALN(H)/SS-ALN(L)ALN |
| Frame | stainless steel |
| Tank thermal insulation | high density polyurethane foam, min. 50mm |
| Heat exchanger | stainless steel heat-pipe sleeve |
| Hail resistance | Φ25 mm |
| Efficiency | increases water temp. by 45-60*C on a sunny day |
The set includes:
- vacuum solar collector (17 vacuum tubes 58/1500 with triple absorption layer ALN/AIN-SS/CU using HEAT PIPE)
- insulated stainless steel water tank with a capacity of 161 l. (in stainless steel casing)
- universal steel frame (stainless steel)
- magnesium anode
- safety valve (pressure-thermal)
- thermal paste
The set may also include:
- spare vacuum tube 58/1500
- spare vacuum tube holder
- spare heat-pipe sleeve
- spare silicone cover
Construction and principle of operation of the pressurized water heater
Assembly and operation manual:
Dimensions and weight of the heater.pdf
© The content of this manual, both in its entirety and in fragments, is protected by law. Any use of content or photos requires the consent of Pro Eco Solutions Ltd. In particular, this applies to copying, translation and storage in electronic form.
- Heater capacity (l.):
- 161
- Average demand for:
- for 2 to 4 person
- Hot water collection:
- under pressure from the water mains
- Surface mounting:
- for flat or sloping to 20 degrees
- Number of vacuum tubes (pcs):
- 17
- Vacuum tube size (mm):
- 58 mm / 1500 mm
- Use of Heat-Pipe:
- YES
- Water tank:
- stainless steel SUS 304 1.2mm
- Heat exchanger in the tank:
- heat-pipe stainless steel sleeves
- Cover of the tank:
- stainless steel SUS 201
- Bracket:
- stainless steel SUS 201
- Equipment:
- magnesium anode
safety valve (pressure-thermal)
temperature sensor sleeve
thermal paste - Warranty period:
- 36 miesięcy
Related products
Customers who bought this product also bought:
The lowest price of this product in last 30 days was 4,499.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 48.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 120.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 1,699.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 1,299.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 6,500.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 2,850.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 180.00 PLN.
36 rat x ~94 zł