The lowest price of this product in last 30 days was 48.00 PLN.
Product categories
Solar Water heater PROECO HP-240
PROECO HP-240
EAN-13: 5902734700049
Compact Pressurized Water Heater PROECO JNHP-240
- Solar collector consisting of 24 vacuum tubes
- Insulated water tank with a capacity of 225 liters.
- versatile steel frame
3.007,32 tax excl.
The lowest price of this product in last 30 days was 3,699.00 PLN.
Solar water heater PROECO HP-240 - pressurized
The device is designed to meet the hot water needs of 4-6 people after the heating season (March - October). The device uses free solar energy. It is an alternative solution to expensive and complex traditional solar systems. The simple design of the device allows for self-assembly without losing the warranty. The reliability of solar water heaters and their low operating costs guarantee comfort of use and allow for a quick return on investment.
Advantages:
- Comfort of use - hot utility water under pressure. The water in the tank is under constant pressure from the water supply network.
- The heater can be mounted in any sunny place. Hot water is pushed to the building by the pressure from the water supply network.
- Tank connections 3/4". Higher pressure - greater comfort of use.
- Easy connection with other devices existing in the domestic hot water installation.
- Heat pipes are used to transfer thermal energy from the collector to the storage tank.
- No water in the vacuum tube. Easy replacement in case of damage.
- No ventilation tube. Better insulation - lower heat losses.
The set includes:
- vacuum solar collector (24 vacuum tubes with a triple absorption layer ALN/AIN-SS/CU using HEAT PIPE)
- insulated stainless steel water tank with a capacity of 225 l. (in a housing with PVDF coating)
- universal steel frame (galvanized, powder coated) for mounting on flat and inclined surfaces
- electric heater
- magnesium anode
- safety valve (pressure-thermal)
- thermal paste
The set may also include:
- spare vacuum tube holder
- spare heat-pipe sleeve
- spare silicone cover
- check valve
Heater features:
| Water tank: | cap. 225 liters, stainless steel SUS 304 |
| Number of vacuum tubes: | 24 pcs |
| Vacuum tube size: | 58mm / 1800mm |
| Heat-Pipe application: | YES |
| Absorber type: | triple-layer CU/SS-ALN(H)/SS-ALN(L)ALN |
| Frame: | galvanized steel, powder coated |
| Tank thermal insulation: | high-density polyurethane foam, min. 50mm |
| Heat exchanger: | stainless steel heat-pipe sleeve |
| Hail resistance: | Φ25 mm |
| Efficiency: | raises water temp. by 45-60*C on a sunny day |
Construction and principle of operation of the pressurized water heater
Instructions and technical data:
PROECO HP installation manual.pdf
Installation instructions for inclined surfaces (annex).pdf
Heater dimensions and weights.pdf
Declaration of Conformity (CE)
© The content of this manual, both in its entirety and in fragments, is protected by law. Any use of the content or photos requires the consent of Pro Eco Solutions Ltd. In particular, this refers to copying, translation, and electronic storage.
- Heater capacity (l.):
- 225
- Average demand for:
- for 4 to 6 person
- Hot water collection:
- under pressure from the water mains
- Surface mounting:
- for flat or sloping from 21 to 35 degrees
- Number of vacuum tubes (pcs):
- 24
- Vacuum tube size (mm):
- 58 mm / 1800 mm
- Use of Heat-Pipe:
- YES
- Water tank:
- stainless steel SUS 304 1.2mm
- Heat exchanger in the tank:
- heat-pipe stainless steel sleeves
- Cover of the tank:
- PVDF
- Bracket:
- galvanized steel, powder coated
- Equipment:
- electric heater
magnesium anode
safety valve (pressure-thermal)
temperature sensor sleeve
thermal paste - Warranty period:
- 36 miesięcy
Related products
Customers who bought this product also bought:
The lowest price of this product in last 30 days was 3,600.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 28.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 18.82 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 80.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 2,550.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 57.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 3.50 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 2,899.00 PLN.
36 rat x ~125 zł