The lowest price of this product in last 30 days was 48.00 PLN.
Product categories
Solar Water heater PROECO HP-100
PROECO HP-100
EAN-13: 5902734700018
Compact water heater PROECO HP-100
- solar thermal collector with 10 vacuum tubes
- insulated water tank with capacity of 96 liters
- universal frame made of steel
1.625,20 tax excl.
The lowest price of this product in last 30 days was 1,999.00 PLN.
Solar water heater PROECO HP-100 - pressurized
The device meets the domestic hot water needs of 1-3 people after the heating season (March - October). The device uses free solar energy. It is an alternative solution to expensive and complex traditional solar systems. The simple design of the device allows for self-assembly without losing the warranty. The reliability of solar water heaters and their very low operating costs guarantee comfort of use and allow for a quick return on investment.
Advantages:
- Comfort of use - pressurized domestic hot water. Water in the tank is under constant pressure from the water supply network.
- The heater can be installed in any sunny place. Hot water is pushed into the building by the pressure from the water supply network.
- 3/4" tank connections. Higher pressure - greater comfort of use.
- Easy to connect with other devices in the domestic hot water system.
- Heat pipes are used to transfer thermal energy from the collector to the tank.
- No water in the vacuum tube. Easy to replace in case of damage.
- No ventilation tube. Better insulation - lower heat loss.
The set includes:
- vacuum solar collector (10 vacuum tubes with triple absorption layer ALN/AIN-SS/CU with HEAT PIPE technology)
- insulated stainless steel water tank with a capacity of 96 l. (in a housing with PVDF coating)
- universal steel frame (galvanized, powder-coated) for installation on flat and sloped surfaces
- electric heater
- magnesium anode
- safety valve (pressure-thermal)
- thermal paste
The set may also include:
- spare vacuum tube holder
- spare heat-pipe sleeve
- spare silicone cover
- check valve
Heater features:
| Water tank: | 96 liters capacity, stainless steel SUS 304 |
| Number of vacuum tubes: | 10 pcs |
| Vacuum tube size: | 58mm / 1800mm |
| Use of Heat-Pipe: | YES |
| Absorber type: | triple-layer CU/SS-ALN(H)/SS-ALN(L)ALN |
| Frame: | galvanized steel, powder-coated |
| Thermal insulation of the tank: | high-density polyurethane foam, min. 50mm |
| Heat exchanger: | stainless steel heat-pipe sleeve |
| Hail resistance: | Φ25 mm |
| Performance: | increases water temperature by 45-60*C on a sunny day |
Construction and principle of operation of the pressurized water heater
Instructions and technical data:
PROECO HP installation manual.pdf
Installation manual for sloped surfaces (annex).pdf
Dimensions and weights of heaters.pdf
Declaration of Conformity (CE)
© The content of this manual, both in its entirety and in fragments, is protected by law. Any use of the content or photos requires the consent of Pro Eco Solutions Ltd. In particular, this refers to copying, translation, and storage in electronic form.
- Heater capacity (l.):
- 117
- Average demand for:
- for 1 to 3 person
- Hot water collection:
- under pressure from the water mains
- Surface mounting:
- for flat or sloping from 21 to 35 degrees
- Number of vacuum tubes (pcs):
- 10
- Vacuum tube size (mm):
- 58 mm / 1800 mm
- Use of Heat-Pipe:
- YES
- Water tank:
- stainless steel SUS 304 1.2mm
- Heat exchanger in the tank:
- heat-pipe stainless steel sleeves
- Cover of the tank:
- PVDF
- Bracket:
- galvanized steel, powder coated
- Equipment:
- electric heater
magnesium anode
safety valve (pressure-thermal)
temperature sensor sleeve
thermal paste - Warranty period:
- 36 miesięcy
Related products
Customers who bought this product also bought:
The lowest price of this product in last 30 days was 1.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 65.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 180.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 3.50 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 3,099.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 4,550.00 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 40.50 PLN.
The lowest price of this product in last 30 days was 2,249.00 PLN.
36 rat x ~68 zł